Generálkivitelezés az Ön építési projektjében
A generálkivitelezővel kötött teljes körű szerződés részeként meghatalmazást ad a saját elképzeléseire alapozva, az építkezés folyamatának A-tól Z-ig tartó kivitelezésére. Ez sok esetben már a tervezést és az engedélyeztetést is magába foglalhatja, vagyis a generálkivitelező a saját állományában lévő szakemberek és különféle alvállalkozók összehangolásával egy új épületet hoz létre, avagy „generál” valamit.
Ez a folyamat az igények felméréstől indul, majd az engedélyek, a tervrajzok elkészíttetésén, valamint az épület tényleges felépítésén, illetve minőségellenőrzésén át a kulcs átadásáig tart. Egy generálkivitelező feladata rendkívül összetett, hiszen ezeket a munkafolyamatokat valakinek el kell végeznie ahhoz, hogy felépülhessen álmaink otthona. A munkafolyamatok koordinálása és összehangolása érdekében a kivitelező projektmenedzsert, projektfelelőst és/vagy építésvezetőt alkalmaz, akinek központi feladata lesz, hogy a megfelelő saját állományú szakembereket, alvállalkozókat, bizonyos esetekben társkivitelezőket (abban az esetben, ha a megrendelő egyes munkafolyamatok – például fűtés, okosrendszer vagy villanyszerelés – kapcsán egy bizonyos vállalkozóhoz ragaszkodik) alkalmazza, irányítsa, felügyelje.
Generálkivitelezés előnyei és hátrányai
A generálkivitelezés előnyöket és bizonyos kockázatokat is magában foglal. A megrendelő nyugalmat és időt vásárol magának a generálkivitelező választásával, ugyanis az építkezésből fakadó stresszt, időveszteséget és döntési nehézségeket a megbízott vállalja.
Kinek érheti meg generálkivitelezőt alkalmazni az építkezés során?
- akinek a pénzügyi lehetőségei ezt lehetővé teszik,
- aki az építőipar komplex szakmai tudásanyagával nem rendelkezik és nem is kívánja elsajátítani
- aki szakmabeli kapcsolatokkal nem rendelkezik
- akinek az ideje többet ér annál a pénznél, amit megspórolhatna a generálkivitelezőn.
A generálkivitelezés kockázatai:
- jóval költségesebb, mint a saját szervezésű építés
- a generálkivitelező cég dolgozói állományának és alvállalkozói körének minősége nagyban befolyásolja az épület minőségét
- a tervezési és ellenőrizési folyamatokban ez esetben is érdemes résztvenni
- a kivitelezői szerződés megkötésekor a laikus megrendelő számára előre nem átlátható a folyamat, nem ismerhetőek a részletek, ezáltal a szerződés egyoldalúvá válhat
- a generálkivitelező céggel való konfliktus akár perig is fajulhat, ami évekig húzódhat. Ez esetben a jogerős bírósági döntésig és a pénzügyi teljesítésig a cég visszatarthatja az építési naplót, munkaterületet, beépített anyagokat.
- a biztosított garancia függ a generálkivitelező cég stabilitásától, azaz végelszámolás, felszámolás, egyéb cégforma módosulás esetén a garanciális munkák elvégzése meghiúsulhat
Miért alkalmaz a generálkivitelező is projektfelelőst?
Az építési projektek esetén mindkét oldalon aktív közreműködésre van szükség. Meg kell szervezni - többek között - a tervezők, szakkivitelezők, beruházó és a szakági műszaki ellenőrök közti rendszeres kooperációt. Ezeket - természetesen a beruházó érdekeit szem előtt tartva - le kell vezényelni, majd megfelelő módon - építési napló, jegyzőkönyv, illetve emlékeztető segítségével - dokumentálni kell. A kooperációkon történő egyeztetések megfelelő alakulása döntő módon kihathat a projekt sikerességére. Hiába van ugyanis elsőrangú tervdokumentációnk, vállalkozási szerződésünk, megfelelő banki finanszírozásunk, az építőipar egy különleges üzletág.
- a helyszíni élőmunka kiemelkedő hányada (költségek 40-60 %-a) és ennek minden, az üzleti eredményt és az átfutási időt befolyásoló hatása
- az időjárás, mint bizonytalansági tényező
- a sűrűn változó, hatalmas volumenű jogi és hatósági szabályozás
- az alapanyagok piaci árának kilengései
- a műszaki tartalomban rejlő kockázatok: mindig vannak kisebb tervhibák/hiányosságok, mindig előállhatnak olyan tényezők, amikre nem számítottunk.
Generálkivitelezés vs. önálló projektszervezés: a projektfelelős az Ön építési projektjében
A fentiekből az következik, hogy az ingatlanfejlesztéshez kell valaki, aki a rendszert összefogja, és az említett problémákra gyorsan és megfelelő módon reagál. Ha önálló házépítésre adjuk a fejünket, akkor általában pénzügyi megfontolásból tesszük, megpróbálunk olcsón jót készíteni. Ma egy átlagos építés összköltsége körülbelül 50 millió forintot jelent. Ha generálkivitelezővel építünk, akkor előreláthatólag 20-50%-os plusz költséget jelent a megvalósítás során.
A generálkivitelező kihagyására a rendszerből több megoldás is létezik. Az egyik, hogy a beruházó alkalmaz egy órabéres építésvezetőt, aki folyamatosan a helyszínen tartózkodik és ezáltal tulajdonképpen generálkivitelezővé válik. Költségek tekintetében ez körülbelül a projektmenedzser alkalmazásával egyenértékű, viszont rengeteg kockázatot és elvégzendő koordinációs munkát hagy az epíttető számára, nem beszélve a fennmaradó kockázatokról, mint az építkezés elhúzódása, a későbbi garanciális problémák kezelése. A menedzsment többet kínál ennél - segít a legjobb beszállítók, alvállalkozók felkutatásában és ajánlataik összehasonlításában, jogi és gazdasági szempontból optimális szerződések megkötésében, az ún. pótmunkázások megelőzésében. Figyelemmel kíséri, betartatja és aktualizálja az üzleti/likviditási tervet, a műszaki és pénzügyi ütemtervet.
Ezen kívül igény esetén tartja a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal/közműszolgáltatókkal is. Ma már a költséghatékonyabb és biztonságosabb megoldás, hogy a beruházó a projekt teljes lebonyolítására bíz meg projektmenedzsert, aki a fejlesztési koncepció összeállása után lép be a rendszerbe, és összefogja a folyamatokat a tervező kiválasztásától kezdve a tervfelülvizsgálaton át egészen a kivitelezés hiba- és hiánymentes átvételéig, sőt akár tovább is. Az üzemelés beindításáig és a garanciális munkálatok lezárásáig. Ezáltal érhető el a legnagyobb hatékonyság, hiszen így a beruházó tud koncentrálni a saját munkájára.
A projektmenedzsment szolgáltatás előnyei:
- a generálkivitelezővel szemben a személyre szabott projektmenedzseri szolgáltatás a cég érdekei és a profit helyett az ügyfél érdekeit helyezi előtérbe. A fix díjas rendszer miatt a projektfelelősnek nincs érdekében a műszaki tartalomban való változtatás, sőt a cél annak megkövetelése
- nincs meglévő személyi állomány, a projektfelelős a kiterjedt kapcsolatrendszerének köszönhetően mindig az adott munkafolyamatra a legmegfelelőbb, megbízhatóbb csapatot fogja ajánlani
- a beszállítói kapcsolatoknak köszönhetően az árengedmények/kedvezmények nem a kivitelező hasznát gyarapítják, hanem a megbízó költségeit csökkentik
- a projektfelelős mindig megversenyezteti az árajánlatokat, így az építtető, a piacon az adott építőanyagot az aktuálisan elérhető legkedvezőbb áron tudja megvásárolni
- mivel a generálkivitelező erőforrásait mindig az aktuális projektállományából a legfontosabbra fogja koncentrálni, előfordul, hogy csúszik az építkezés. A projektmenedzser mindig az elérhető alvállalkozói állományt mozgósítja, koordinálja, ezáltal jobban tarthatóak a határidők
- a generálkivitelező esetében a hibákat vagy észreveszik, vagy nem. Minden munkafolyamatnál a projektmenedzser érdekében áll az esetleges kivitelezői hibák kijavíttatása. Nem szükséges műszaki ellenőrt alkalmazni, minden munkafolyamatnak meglesz a saját műszaki ellenőre.
- a generálkivitelező finanszírozása akár a projekt értékének 20-30%-os előlegezésével történik. A projektmenedzser díjazása a projekt - nagyságától függően - összértékének 2-10%-a, melyet az aktuális készültségi szintnek megfelelően, részletekben szükséges rendezni.
- a projekt dokumentálása a generálkivitelező fennhatósága alatt áll. Amennyiben konfliktus adódik, ezzel akár az építkezés folytatása is megakadályozható. A projektmenedzser alkalmazása során a megbízó fennhatósága alatt marad az építési napló, a projektfelelős mindig az aktuális szakember nevében, meghatalmazása alapján dokumentál.
- a projektmenedzser az építkezés során független szakmai tanácsokkal látja el a megbízót, aki saját belátása szerint dönthet annak megvalósításáról, vagy elutasításáról.
- amennyiben nem elégedett a projektmenedzserével, bármikor szerződést bonthat és kicserélheti egy önnek szimpatikusabb szakemberre. A generálkivitelező leváltása egy építkezésen meglehetősen körülményes feladat. A pénzügyi elszámolás a teljesítés tételes vagy százalékos arányú megállapítása miatt megegyezés hiányában akár független szakértői bevonást is eredményezhet. Ez közjegyző kirendelésével és körülbelül 800.000.- forintos előleg befizetésével intézhető, melyet a megrendelőnek kell finanszíroznia. Emelet a beépített, de még ki nem egyenlített anyagok a generálkivitelező tulajdonát képezik, amit akár belátása szerint el is bonthat.
A projektmenedzsment szolgáltatás velejárói:
- a legfontosabb a bizalmi kapcsolat a megbízó és a megbízott között, hiszen ez az alapja az építkezés során megvalósuló döntéseknek. Ennek hiányában a projektmenedzser nem fogja tudni megfelelően ellátni a munkáját.
- a projekt munkafolyamatainak megosztása miatt gyakrabban kell számítani utalásokra. Mivel az építtető a finanszírozó, így a projektmenedzser által bekért anyag és díj jellegű számlákat az ő feladata kiegyenlíteni.
- a bekért árajánlatok közül a végleges döntést mindig a megrendelőnek kell meghoznia. A projektmenedzser az elérhető legjobb, legkedvezőbb megoldásokat köteles összegyűjteni, de a végleges döntés, választás a megrendelőé. Ehhez a napi szintű kapcsolattartás és hatékony kommunikáció biztosítása szükséges. Amennyiben a döntés késik, az kihathat az építkezés ütemtervére is.
- amennyiben több hetet vesz igénybe a megrendelő részéről egy nyílászáró, csempe, szaniter stb. kiválasztása, egyedi gyártású terméket választ, készlethiányos termék kerül kiválasztásra kalkulálni kell a megnövekedett elkészülési idővel
Összefoglalva
Az építtető a szolgáltatásunk igénybevételével elkerülheti a generálkivitelező többletköltségét és többletkockázatát. Mindemellett a saját szervezésű építkezéssel szemben mégis jogosult lesz az építőanyag kereskedők és alvállalkozók kedvezményeire és a saját idejét is a munkájának szentelheti, ami szintén többletbevételt eredményez. Ez a megtakarítás a projektmenedzsment szolgáltatásunk költségeit fedezni hivatott. A projektmenedzser igénybevételével egy szakmailag felkészült csapatra tehet szert többletköltségek és kockázatok nélkül.
Az építési projektmenedzsment helye és szerepe a projektekben
Az építési projektmenedzsment az erőforrások szervezésével és azok irányításával foglalkozó szakterület. Célja, hogy az erőforrások által végzett munka eredményeként egy adott idő- és költségkereten belül sikeresen teljesüljenek a beruházási projekt céljai. A cégünk által végzett projektekben is ezt tartjuk szem előtt. A projektek megkövetelik a felkészült, komplex tudással rendelkező építési projektmenedzsment szervezetek felállítását, amelyek képesek a hatékony és hibátlan végrehajtásról gondoskodni. A projekt az előre definiált célok elérése érdekében tett ésszerűen megválasztott, erőforrás felhasználással járó tevékenységek sorozata. Ezek az erőforrások lehetnek többek között: az igénybe vett energia, anyagok, emberi munkaerő, pénz és idő. Ezt hivatott irányítani és felügyelni a projektmenedzsment, együttműködve közösen a megvalósításban részt vevő többi szereplővel.
Az egyes feladatokhoz tartozó végrehajtási lépések, azaz a projekt munkafolyamata, kötött sorrendű és támogató elemeket egyaránt tartalmaz. Az egyes tevékenységhez tartozó lépések logikailag kötött sorrendben követik egymást. A támogató tevékenységi lépés esetén a szakmai tevékenység végrehajtása logikailag nem kötött, de hatással van a többi tevékenység lépéselemeire. A projekt szakaszainak egyes feladataira egyértelműen vonatkozik a projektfolyamat életciklus modelljének relevanciája, azaz mindig megismétlődik a kezdeményezés – előkészítés – tervezés – zárás – értékelés sora. A folyamatok során tehát a legfontosabb szempont, hogy az építési illetve beruházási projektmenedzsment felügyelje a projekt teljes megvalósítását a tervezéstől a zárásig.
A beruházási projektmenedzsment előkészítése
- Projekt szervezeti működtetésének definiálása,
- A projekt szervezeti működés kialakítása,
- Feladatstruktúra létrehozása,
- Hálótervezés,
- Kockázatmenedzsment tervezés,
- Minőségbiztosítás
A végrehajtás szakaszában definiált projektmenedzsment lépések
- Projektindító értekezlet,
- Kontrolling működtetése,
- Változások kezelése,
- Kockázatmenedzsment működtetése,
- Jelentéstételi és elszámolási kötelezettség teljesítésének ellenőrzése,
- Projekt szakmai termékének, eredményének létrehozása,
- Termékek, eredmények átadása és átvétele.
A kivitelezési szakasz lezárása
- a használatbavételi, illetve az üzembe helyezési eljárások lefolytatása a megbízó nevében,
- üzembe helyezési zárójelentés és jegyzőkönyvek, mellékletek ellenőrzése és jóváhagyása, az üzemeltetési és használatbavételi engedélyek tartalmának ellenőrzése,
- a megvalósulási tervek átvizsgálása és igazolása,
- a végleges pénzügyi elszámolás elkészítése, szükség szerint annak kiegészítése,
- a keletkezett dokumentációk és iratanyagok rendszerezése és átadása a megbízónak;
- javaslat a szerződés szerint felszabadítandó biztosítékok feloldásának engedélyezésére
Projekt zárása
A projekt zárás-értékelés az építések és beruházások fizikai átadás-átvételi eljárását követően veszi kezdetét, amely magában foglalja a szakmai és pénzügyi adminisztrációs folyamatokat, illetőleg a projekt összetett tapasztalatainak átadásra alkalmas összefoglaló értékelését.
Az építési és beruházási projektmenedzsment során fontos, hogy minden egyes munkafolyamatot sikeresen elvégezzenek, hiszen az ellenőrzött, biztos felügyelet alatt álló projekt a sikeres projekt alapja.